Włoskie tradycyjne ciasto Wielkanocne - Colomba


Tradycyjne Wielkanocne włoskie ciasto – Colomba di Pasqua

 

Historia powstania tego tradycyjnego włoskiego wypieku, jak to często bywa, nie jest do końca znana.

Legenda mówi, że pochodzenie ciasta w kształcie gołąbka sięga czasów lombardzkich, kiedy to król Alboin podczas oblężenia miasta Pawii, otrzymał od miejscowej ludności na znak pokoju słodki chleb w kształcie gołębia.


Colomba

Inna opowieść (również z tradycji lombardzkiej) mówi, że pierwszym twórcą ciasta był święty Colombano, słynny irlandzki mnich, który zakładał liczne klasztory w całej Europie (we Włoszech słynny w Bobbio). Święty Colombano przybył na dwór królów lombardzkich, którzy zaprosili go na wystawny posiłek. Królowa Teodolinda kazała przygotować górę smakołyków i apetycznych mięs, ale święty Colombano nie chciał złamać nakazanej w czasie Wielkiego Postu wstrzemięźliwości od mięsa.

Aby nie urazić gospodarzy, mnich zgodził się zjeść posiłek po pobłogosławieniu naczyń. Kiedy jednak mężczyzna nałożył ręce, talerze z mięsem zamieniły się w białe gołąbki z chleba!

 

Wynalezienie i skomercjalizowanie colomby wielkanocnej w formie, jaką znamy dzisiaj, nastąpiło około 1930 roku z pomysłu kierownika działu reklamy Dino Villani, który pracował dla znanej mediolańskiej firmy cukierniczej i który pomyślał o wprowadzeniu na rynek typowego ciasta wielkanocnego przy jednoczesnej oszczędności.

Pomysł był prosty. Dino Villani pomyślał o "recyklingu" tego samego ciasta, co w przypadku ciast panettone i maszyn używanych do produkcji świątecznego deseru. Innowacyjność polegała na jego kształcie (gołąbek od zawsze był symbolem Wielkanocy) i powierzchni pokrytej lukrem z amaretto i migdałów.

Colomba w takiej formie okazała się prawdziwym sukcesem!

colomba2



Dla zagwarantowania wysokiej jakości i smaku ciasta wielkanocnego Colomba, w 2005 roku Ministerstwo ustaliło składniki, których nie może zabraknąć w "prawdziwej" colombie.

Na przykład musi zawierać masło, a nie inne rodzaje tłuszczu. Musi być produkowany z określonym czasem pieczenia, a także musi być pokryty specjalnym rodzajem lukru, który może być inny dla każdego wariantu. Jeśli nie spełnia tych wszystkich ministerialnych wytycznych, ciasto nie może być sprzedawane jako "colomba", a jedynie jako "ciasto wielkanocne".

Tradycyjne włoskie wielkanocne ciasto Colomba, króluje w czasie świąt na włoskim stole. Ciasto można przygotować w domu, ale Włosi zazwyczaj (tak jak w przypadku ciast bożonarodzeniowych Panettone i Pandoro) kupują je w ulubionej cukierni lub sklepie.


Wielkanocne włoskie ciasta znajdziecie tu: https://ladelizia.pl/oferta/wloskie-babki-wielkanocne

Wiosenne nowości: https://ladelizia.pl/oferta/zestawy-prezentowe

WizjaNet ©